Одне з найпоширеніших питань, яке ми отримуємо від наших клієнтів. Розуміємо чому: надмірне вживання цукру призводить до набору зайвої ваги та погіршення здоров'я. Саме з цієї причини люди шукають альтернативу та переходять на цукрозамінники.
Але до їхнього вибору теж слід підходити обережно. Не всі підсолоджувачі такі безпечні, як здається.
Існує два типи цукрозамінників:
Натуральні: фруктоза, ксиліт, сорбіт, еритритол – мають калорії.
Штучні: сукралоза, цикламат натрію, аспартам, стевіозид – немає калорій.
Розглянемо плюси та мінуси цукрозамінників.
- Фруктоза міститься у фруктах, ягодах та овочах. Продається у вигляді таблеток чи порошку.
Користь: відновлює після фізичного навантаження, не викликає різких стрибків цукру у крові.
Шкідливість: На відміну від глюкози фруктозу здатні переробляти тільки клітини печінки. При надмірній кількості фруктози клітини починають накопичувати жир, а чи не спалювати його. При цьому розвивається запалення, що надалі призводить до жирового гепатиту та гепатозу. Також утворюються побічні продукти: тригліцериди та сечова кислота, що призводять до розвитку атеросклерозу та подагри. Фруктоза краще зберігає корисні властивості у складі овочів та фруктів, ніж порошку!
- Ксіліт отримують з кукурудзи, кори берези, бавовни.
Користь: менш агресивно діє на зубну емаль, відновлює кислотно-лужний баланс у ротовій порожнині, тому часто використовується при виробництві жувальної гумки.
Шкідливість: цукрозамінник здатний викликати розлад травлення (діарея, здуття та біль у животі), негативно впливати на кишкову мікрофлору та перешкоджати засвоєнню корисних речовин з їжі.
- Сорбіт синтезується із плодів горобини. Нерідко додається до м'ясних напівфабрикатів.
Користь: активізує роботу ШКТ, має жовчогінний ефект, пригнічує запалення печінки, не провокує викид інсуліну в кров.
Шкідливість: може спричинити розлад шлунка (здуття живота, пронос) і спровокувати швидкий набір ваги, т.к. його калорійність вища, ніж у цукру.
- Еритритол виробляють із крохмалевмісних овочів та фруктів. Еритрит входить до складу сливи, дині, груші та інших фруктів, часто його називають «динний підсолоджувач».
Користь: не псує зуби, не підвищує рівень цукру на крові, його калорійність наближена до нуля.
Шкідливість: У помірних дозах цукрозамінник не приносить шкоди ШКТ. При передозуванні може давати легкий проносний ефект чи здуття живота. У ряді випадків спостерігаються алергічні реакції.
- Сукралоза випускається як таблеток. Її одержують із звичайного цукру, який проходить спеціальну обробку сахарози хлором. Часто зустрічається в соках, йогуртах та соєвому соусі.
Користь: немає калорій.
Шкідливість: викликає порушення функцій ендокринної системи, при тривалому використанні негативно впливає на мікрофлору кишечника, виділяє шкідливі речовини при високій термічній обробці.
- Цикламат натрію часто використовується при виробництві газованих напоїв та випікання.
Користь: нешкідливий у розумних кількостях.
Шкідливість: може призвести до алергічних реакцій – висипання на шкірі і свербіння. Цикламат натрію погано вивчений, тому висновки вчених може бути зовсім правильними.
- Аспартам – підсолоджувач, який лікарі критикують більше за інших.
Користь: Мінімальна калорійність.
Шкідливість: виділяє шкідливі речовини при термічній обробці, провокує виникнення канцерогенезу (онкозахворювань)
- Стевіозид отримують із рослини стевії. Випускається у вигляді порошку та таблеток. Стевіозид майже в 250 разів солодший за цукор!
Користь: не має калорій, підходить для людей, які страждають на діабет і надмірну масу тіла, позитивно впливає на роботу травних органів.
Шкідливість: можливі алергічні реакції, зниження кров'яного тиску та падіння рівня цукру в крові. Має досить специфічний смак, який багатьом може здатися неприємним.
Організм може негативно відреагувати на будь-який продукт, особливо якщо вживати його у необмеженій кількості. Важливо стежити за своїм самопочуттям при знайомстві із цукрозамінниками.
І найголовніше, краще поступово зменшувати кількість цукру, при цьому очищати смакові рецептори, ніж обманювати свій організм цукрозамінниками та підтримувати залежність від звичного солодкого смаку.
Людям з гіпертонією, тяжкими захворюваннями нирок, печінки, шлунково-кишкового тракту краще досконало відмовитися від них, так само як і від самого цукру.